Blog

Villa Laurentina

  |   PRODUKCJA FILMOWA

Villa Laurentina 2007

Opis za wydawca.com.pl

Biblioteka Narodowa serdecznie zaprasza na wystawę: „Villa Laurentina. Arcydzieło epoki stanisławowskiej w trzech wymiarach”.

Wystawa zawiera rysunki przedstawiające rekonstrukcję willi Pliniusza Młodszego w Laurentum nieopodal Rzymu, wykonane przez najwybitniejszych włoskich i polskich artystów epoki klasycyzmu według wizji Stanisława Kostki Potockiego. Po raz pierwszy na jednej ekspozycji zgromadzono komplet arcydzieł wykonanych przez takich artystów jak: Giuseppe Manocchi, Vincenzo Brenna i Franciszek Smuglewicz. Rysunki te nie były do tej pory pokazywane ze względów konserwatorskich. Zwiedzający nie tylko mogą podziwiać znakomite prace, ale także docenić wkład XVIII–wiecznego, polskiego erudyty w prekursorskich badaniach nad antykiem. Aby w pełni zrozumieć ponad trzydzieści plansz przedstawiających fasady, przekroje, projekty wnętrz i detale architektoniczne, przygotowano realistyczną wizualizację. Multimedialna ekspozycja i wizualizacja 3d pozwala zobaczyć Laurentinę oczami Stanisława Kostki Potockiego.

Wystawa nie tylko pokazuje nowatorstwo polskiego inicjatora badań nad antykiem Stanisława Kostki Potockiego – jest to jedyna na świecie tego typu rekonstrukcja, lecz jest także prezentacją najnowszych badań naukowych przeprowadzony przez zespół pod kierunkiem prof. Jerzego Miziołka. Po raz pierwszy udało się zidentyfikować wszystkie pomieszczenia willi i dokonać poprawnej atrybucji rysunków. W filmie i w towarzyszącej wystawie publikacji prof. Miziołek udowadnia, że autorem najlepszych plansz nie jest Vincenzo Brenna, ale Giuseppe Manocchi współpracujący wcześniej miedzy innymi z wybitnymi brytyjskimi architektami braćmi Adam. Na poparcie tej tezy prof. Miziołek porównuje prace artystów, oraz konfrontuje rysunki ze źródłami, z których korzystali. Krótki czas ekspozycji podyktowany jest względami konserwatorskimi, ponieważ bezcenne rysunki są szczególnie wrażliwe.Wystawie towarzyszy piękna publikacja w języku polskim i angielskim oraz płyta DVD.

Wystawę można oglądać od 28.04.2007 do 13.05.2007 w Pałacu Rzeczypospolitej (Pałac Rzeczypospolitej, Warszawa, pl. Krasińskich 3/5, gosz. 10-18), wstęp wolny.

reconstructions%d bloggers like this: